Eğitmenler

BAŞKA BİR SİYASET OKULU
EĞİTMEN ÖZGEÇMİŞLERİ
4-10 Haziran 2017

Prof. Dr. Fikret Adaman
Fikret Adaman doktora eğitimini Ekonomi dalında Manchester Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde dersler vermektedir. 2012-2016 döneminde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’ne danışmanlık yapmış olan Adaman’ın ilgi alanları Türkiye’nin Politik Ekonomisi, Türkiye’nin Sosyal Politikaları, Ekolojik Ekonomi ve İktisadi Düşünce Tarihidir.

Hakan Altınay
Global Civics Academy’nin kurucu başkanıdır. Altınay’ın 2011 senesinde yayımlanan kitabı, Global Civics, Arapça, İspanyolca, Çince, Rusça ve Portekizce’ye çevrilmiştir. Moskova Yurttaşlık Çalışmaları Okulu’nda birçok seminere katılan Altınay, artan uluslararası işbirliğinin normatif çerçeveleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu’nun direktörüdür.

Elmas Arus
Trakya Üniversitesi Radyo-TV Yayıncılığı ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakülteleri’nden mezun olmuştur. 2009 yılından beri Türkiye’deki Roman nüfusunun sosyal içermesi, önyargı ve ayrımcılıkla mücadele ve dezavantajlı gruplara yönelik devlet politikalarının geliştirilmesi için farkındalık ve savunuculuk faaliyetleri yapan Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin kurucu başkanıdır. 2014 yılında Avrupa Konseyi Raoul Wallenberg İnsani Yardım Ödülü’ne layık görülmüştür. Türkiye’nin 38 şehrinin 400 Roman mahallesinde Roman üst başlığı altında toplanan Rom, Dom, Lom ve Abdal gruplarının yaşamlarını anlatan ve ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül almış Buçuk belgeselinin yönetmenidir.

Lokman Ayva
1966 yılında Konya’da doğdu. 11 yaşında geçirdiği menenjit hastalığı sonucu görme yeteneğini kaybetti. Azimle devam ettirdiği eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1993 yılında tamamladı. Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümünde yaptı. 1994 yılında, Türkiye’de ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Özürlüler Koordinasyon Merkezi’nin kurucu başkanlığını yaptı. 2001 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Merkezi Yöneticiliğine getirildi. Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı ve Fiziksel Engelliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği sıfatıyla engelli insanlarımızın sorunlarını üst makamlara taşıdı ve gündemde tutmaya çalıştı. Kasım 2002’de kurucularından olduğu Ak Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Böylece, Türk siyasî tarihinde ilk defa görme engelli bir kişi, TBMM’ye girme şansını elde etti. Milletvekilliğini 22 ve 23. dönemde sürdürdü. 2008-2011 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyeliği yaptı. 2001’den 2013 yılında kendi istifa edene kadar partinin MKYK üyesi olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Kenan Çayır
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi, ve Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürüdür. Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim Reformu Girişimi’nin birlikte düzenledikleri “Düşünme gücü” adlı öğretmen eğitimi projesinde uzman eğitici olarak çalıştı. Farklı sivil toplum kuruluşlarının demokratikleşme ve insan hakları eğitimi alanındaki projelerinde danışmanlıklar yaptı. Ders kitapları, yurttaşlık, insan hakları eğitimi ve İslami hareketler üzerine çalışmakta ve yazılar yayımlamaktadır.

Attila Durak
Fotoğraf sanatçısı Attila Durak 1967 yılında Gümüşhane’de doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra sanat eğitimine New York’ta devam etti. Sanatçının portfolyosunu İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Suriye, Ürdün, Mısır, Yunanistan, İspanya, Macaristan, İngiltere, Kanada, Amerika, Peru, Fas, Fransa, Almanya, Hollanda, Ermenistan, ve Türkiye’de çekilmiş sosyal dokümanter fotoğrafların yanı sıra ağırlıklı olarak alternatif fotoğraf çekim ve baskı tekniklerini kullandığı deneysel çalışmalar oluşturmaktadır. Durak’ın önemli çalışmaları arasında “Ebru” projesi olarak anılan, Türkiye’nin çok kültürlü toplumsal yapısını irdeleyen, etnografik bir fotoğraf ve kitap projesi yer almaktadır.

Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz
1966 Van-Erciş’de doğdu. 1989 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Gazi Üniversitesi’nden sonra doktorasını Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda tamamladı. 14 yıl Sağlık Bakanlığı’nda, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Uluslararası Kuruluşlar Görevlisi (1996-1999), Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Dairesi Başkanlığı Turizm Sağlığı Şube Müdürlüğü (1999-2003) ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü (2003-2004) görevlerini yürüttü. Şu anda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmakta ve üniversitenin Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ağustos 2016 yılından bu yana Hemşirelik Fakültesi Dekanlığını yürütmektedir.

Rauf Kösemen
Tasarımcı. Uzun süre okumuş, sonunda endüstriyel tasarım eğitimi almış ama tamamlamamıştır. Habercilik yapmışlığı, neşriyat neşredip matbuat yayımlamışlığı, fanzin basmışlığı ve hatta kokoreç satmışlığı vardır. Yemeyi, içmeyi, seyretmeyi, okumayı, uyumayı, tasarlamayı ve yazmayı sever. Otomobillerden hoşlanmaz, ehliyeti yoktur, yürümeyi sever, 50 yıldır yürür.

1966 doğumlu olan Kösemen halen dinlemek isteyenler için konuşmacı, okumak isteyenler için yazar, öğrenmek isteyenler için hoca, TasaPlatform, GMK, İTMK ve RYD için üye, Myra, Ceviz ve Halk Plajı için yönetici, çeşitli sosyal organizasyonlar için tasarımcı, 10 yaşında yeğeni için amca olarak çalışmaktadır.

Emel Kurma
Emel Kurma lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi dalında tamamladı. ODTÜ’de şehir planlama alanında yüksek lisans programına devam etti. Rehberlik, film/belgesel yapımı ve tercüme işleri ile uğraştı. 1990’ların ortalarından itibaren Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli sivil örgütlenme ve girişimlerle alakadar oldu. Çeşitli belediyeler, üniversiteler, yerel ve uluslararası örgütler tarafından sivil toplumla ilişkili konularda düzenlenen seminer ve eğitim programlarına ve yayınlara katkıda bulundu; danışmanlık yaptı. Gönüllü olarak bulaştığı Helsinki Yurttaşlar Derneği’nde on yılı aşkın bir süredir çalışıyor.

Dr. Ali Ercan Özgür
Marmara Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bölümü’nde “Yeni Bölgecilik Anlayışı ve Türkiye ve Avrupa’da Bölgesel Kalkınma Ajansları” üzerine doktorasını tamamlayan Ali Ercan Özgür, IDEMA Uluslararası Kalkınma Danışmanlığı Limited Şirketi’nin kurucularından ve Yönetici-Ortağıdır. Çalışma alanları uluslararası ortaklıklar, yeni bölgecilik, bölgesel kalkınma, yönetişim, kalkınma yönetimi, yerel yönetimler, kurumsal sosyal sorumluluk, sosyal girişimcilik, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası yardımlar ve fonlardır.

Özcan Purçu
6 Mayıs 1977’de Aydın Söke’de doğdu. Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. İzmir’de ilk Roman derneği olarak İzmir Roman Kültürü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kurulucuğu ve başkanlığı görevini üstlendi. Avrupa Konseyi tarafından kurulan Avrupa Roman ve Göçebeler Forumuna Türkiye Romanları temsilcisi olarak seçildi. İzmir’de kurulan ve ilk Roman Federasyonu olan Anadolu Roman Dernekleri Federasyonu’na başkanlık etti. 60 Roman Derneği ve 4 Roman Federasyonu bulunan Türkiye Roman Hakları Forumunun Kurucu Üyesidir. 2015 yılında İzmir Milletvekili seçilerek Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Roman milletvekili olmuştur. TBMM 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesidir.

Dr. Necdet Subaşı
1961 yılında Artvin’in Şavşat ilçesinde doğdu. 1986 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ‘Türk Aydınının Din Anlayışı’ başlıklı doktora tezini savundu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü (1991–2002) ve Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2010’da Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’ne geçti. 2011’de Diyanet İşleri Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığına atandı. 2016’da Başbakanlık Başdanışmanlığına atanmıştır.

Candan Yıldız
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamlayan Candan Yıldız, yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları Enstitüsünde yapmıştır. 1998-2004 yılları arasında Kanal D ve TV8’de haber programcılığı, muhabirlik ve editörlük yaptıktan sonra 2005-2009 yıllarında CNN Türk Haber Merkezi’nde Ana Haber Bülteni editörü olarak çalışmıştır. 2009-2013 arasında T24 haber sitesinde haftalık haber ve yorum yazıları yazmıştır. IMC TV’de ana haber editörlüğü yapan Yıldız, Artı Gerçek sitesinde köşe yazarıdır ve Habersizsiniz bağımsız haber platformunun yürütücüsüdür.

Selen Yılmaz
Selen Lermioğlu Yılmaz, 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’nin “İdare ve Yönetim Özel Çalışmalar Sertifika Programı”nı tamamladı. Kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında çeşitli örgütlerde; Medeni Yasa, Türk Ceza Kanunu ve Anayasa reformlarına yönelik savunuculuk yapan kadın platformlarında aktif görev aldı. Kadın hakları alanındaki savunuculuk çalışmalarına ek olarak, proje döngüsü ve hibe yönetimi konularında da 17 yıllık bir deneyime sahiptir.

Yrd. Doç. Dr. Volkan Yılmaz
Volkan Yılmaz lisans derecelerini Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji alanlarında Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı. Modern Türkiye Tarihi yüksek lisans derecesini aynı üniversitenin Atatürk Enstitüsü’nde Türkiye’de engelliliğin politik ekonomisi üzerine yazdığı tez çalışmasıyla alan Yılmaz, doktora derecesini Leeds Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası Çalışmalar bölümünden aldı. Doktora tezi Türkiye’de sağlık reformunun siyaseti üzerinedir. Yılmaz Boğaziçi Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesidir ve Sosyal Politika yüksek lisans programında dersler vermektedir.